Пародонтитът — война между зъбите и имунната система

 д-р. Peter Solar

д-р. Peter Solar

Добре познатото заболяване на пародонталната тъкан не само води до загуба на зъби, но и влияе на имунната система.

Добре познатото заболяване на пародонталната тъкан не само води до загуба на зъби, но и влияе на имунната система. Пародонтитът, причинен от бактериите в устата, оказва голямо влияние върху здравето на целия организъм и увеличава риска от инсулт, сърдечен пристъп, бъбречна дисфункция или преждевременно раждане при бременните жени. Следователно правилните грижи, а в случай на рани и белези в устната кухина и употребата на подходящи противовъзпалителни препарати, са изключително важни за здравето на зъбите и цялата имунна система, обръща внимание прочутият виенски стоматолог, гл. асистент д-р Петер Солар, дмн.

При пародонтита няма болка, той не винаги предизвиква кървене на венците и не е единствената възможна причина за лошия дъх. Въпреки това той е опасна инфекция на пародонталната тъкан и все още е една от главните причини за загубата на зъби. Празното пространство между костта и корена на зъба е отлично място за растеж на много агресивни бактерии, които здраво се прикрепят към шийката на зъба в мястото, където зъбната коронка се показва от възпалените венци. Пародонтитът е много коварно заболяване, което възниква при 60 до 80 процента от хората на възраст над 40 години. „Пародонтитът е заболяване, което засяга предимно устата, но в устата има невъобразимо голям брой кръвоносни съдове, следователно бактериите могат да навлязат от устата в кръвоносните съдове и да предизвикат възпаление навсякъде в организма. Всички кръвоносни съдове са свързани, така че при наличието на пародонтит се засяга целият организъм. Освен това при бременност заболяването може да увреди и плода. Ако бактериите преминат от устата в кръвоносната система и тъканите, може да се стигне до обмяна на болести и рискът от инсулт се увеличава. Рискът от сърдечен пристъп, бъбречна дисфункция и преждевременно раждане при бременните жени също се увеличава“, обяснява д-р Солар в интервю от Виена.

Подуване, зачервяване и кървене на венците

Възпалението на венците (гингивит) и пародонталните тъкани (пародонтит) се причиняват най-вече от бактериите в устата, които се натрупват в зъбната плака, а тя пък е следствие от неправилните грижи за зъбите и недостатъчната хигиена на зъбите. Ако зъбната плака не се премахва редовно, бактериите в нея произвеждат вещества, които са вредни за венците. Възпалителните процеси първо се проявяват с подуване, зачервяване и кървене на венците, но по-късно се задълбочават и предизвикват заболяване на зъбните джобове, което пък след това води до разрушаване на съединителната тъкан и челюстта и може да причини изпадане на зъбите.

Здравите венци не кървят

„Здравите венци не кървят“, подчертава д-р Солар. „Никога. Здравите венци не кървят. Можете да ядете ябълка, да миете зъбите си, да си направите зъбна снимка — здравите венци няма да кървят. Въпреки това не всяко кървене е признак на пародонтит. Причината може да е и възпаление на венците, наречено гингивит, което може да е предшественик на пародонтит, но е обратимо — състоянието може да се излекува. Пародонтитът освен това означава загуба на костна тъкан около зъбите, която за съжаление не подлежи на възстановяване. Следователно пародонтитът причинява непоправими щети, а гингивитът може да се лекува. Общият симптом са кървящите венци.“

Използвайте четка за зъби веднъж дневно, но старателно

Най-добрата профилактика срещу пародонтит е редовното миене на зъбите. Както обяснява известният виенски стоматолог, последователното и правилно миене на зъбите веднъж дневно е достатъчно за поддържането им здрави. „Казват да мием зъбите си два, три пъти дневно или след всяко хранене, но всичко това не е необходимо! Трябва да мием зъбите си правилно веднъж на 24 часа. Защо казвам това? Защото знаем това още от 70-те, 80-те години на миналия век. Факт е, че първите признаци на възпаление в устата се появяват най-късно след 24 часа, което означава, че клетките на имунната система от кръвоносните съдове се придвижват в тъканта и се опитват да създадат ред в нея. Ако редовно почистваме и отстраняваме цялата зъбна плака, лимфоцитите няма да навлязат в тъканта, тъй като няма признаци на възпаление в нея и заболяването не се развива.“

Профилактика — борете се със зъбната плака навреме

Най-важната профилактична мярка срещу пародонтит или неговото влошаване е съзнателното и структурирано премахване на зъбната плака. „Зъбната плака трябва да се премахва не само от външната страна, а от всички страни на зъба, както и от пространството между зъбите. Всеки зъб има пет повърхности, а всеки човек има поне 28 зъба. В устата си имаме поне 140 повърхности и за правилното им почистване са необходими 6 до 8 минути. Трябва да почистваме внимателно всеки зъб. В магазините се предлагат всякакви видове прекалено големи четки за зъби, с които миенето става по-бързо, но това не е правилният начин. Използвайте най-малката четка, която можете да намерите, и мийте старателно зъбите. Ще Ви отнеме повече време, но това е по-ефикасният начин. Главата на четката за зъби трябва да е възможно най-меката, не прилагайте прекален натиск с четката. Просто я хванете достатъчно здраво с пръстите си и оставете влакната да свършат работата си. Поради това препоръчвам ежедневно почистване на зъбите с електрическа четка за зъби в продължение на 6 до 8 минути. Добрите зъболекарски грижи два пъти годишно и оралната хигиена гарантират почти напълно, че Вашите зъби ще останат здрави през целия живот. Освен добра четка за зъби ще Ви трябват и конци за зъби за почистване на междузъбното пространство. Това е най-добрата защита за здравето на зъбите!“

Хиалуронова киселина за рани в устата

Много пациенти задават въпроса дали трябва да изплакват устата си и с дезинфектант, но д-р Солар отговаря, че това не е необходимо. „Венците в устата притежават уникална способност за регенерация и се нуждаят от подходящи продукти само ако възникнат проблеми. Ако в устата има афти или други наранявания, едно от наистина добрите вещества е хиалуроновата киселина.“ Тя е естествено вещество, което е физиологичен компонент на съединителната тъкан и ускорява заздравяването на рани и белези, облекчава подуването и има противовъзпалителна функция. Медицинските изделия Gengigel на „Медис“ имат за основа хиалуронова киселина и поради това, според опита на гл. асистент д-р Петер Солар, дмн, са отлично средство за първа помощ при поява на рани в устната кухина. „В тези случаи Gengigel върши чудесна работа, защото създава филтър, защитава раните, намалява болката и стимулира заздравяването. Това е полезно, когато става дума за нараняване или гингивит с кървене. Дръжте го под ръка във Вашата аптечка и го носете със себе си заедно с четката за зъби, когато пътувате.“

Izdelki Gengigel

Наличен в аптеките.

Gengigel
close